76 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO UCZCIJMY ICH PAMIĘĆ

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni- do 2 października 1944 r. i była największą akcją zbrojną w okupacyjnej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok.40 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski.

Godzina „W”- rok 1944. Data , którą dziś zna chyba każdy Polak.  Początek Powstania Warszawskiego, tak wspomina Stanisław Nałęcz Komornicki (+10-04-2010), Kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari. Jego przodkiem był poległy w powstaniu styczniowym Władysław Komornicki z Grabowa nad Pilicą.

(…) „Wyciągnąłem zza szafy spakowaną torbę , przewiesiłem przez ramię i poprosiłem mamę, by przyszła na chwilę z kuchni. Gdy weszła do pokoju, pocałowałem ją w rękę i powiedziałem jak mogłem najspokojniej:
-Idę
-dokąd?- wykrzyknęła matka. Ale przyjrzawszy się mnie i mojej torbie, nie pytała więcej. Broda zaczęła jej drgać, a z oczu potoczyły się łzy . Wtuliłem twarz w jej ręce. Byłem pewny, że teraz właśnie usłyszę głos protestu, więc mimo całego wzruszenia powtarzałem sobie w myślach wszystkie moje argumenty. Gdy jednak usłyszałem jej szloch, zabrakło mi słów. Zdołałem tylko zapytać:
– więc mam nie iść?
– Idź.”
W książce „Na barykadach Warszawy” z której pochodzi powyższy cytat, autorstwa generała Komornickiego znajdziemy jeszcze  wiele ciekawych opisów związanych z Powstaniem. Zachęcamy do lektury. 

Autor G.K. (PN)

foto M.P.W.