BYŁA DYREKCJA I LABORATORIUM NA SPRZEDAŻ

Była dyrekcja „Pronitu” oraz budynek Centralnego Laboratorium Badawczego ponownie zostały wystawione na sprzedaż. Wcześniej od zbrojeniowej grupy „Mesko” nieruchomości zakupił holding QFG.

Charakterystyczny dla naszego miasta obiekt E 1, czyli Budynek Biur Głównych Państwowej Wytwórni Prochu („Pronitu”) oraz E – 2 budynek Centralnego Laboratorium Badawczego ponownie wystawione zostały na sprzedaż. 

Miało być pięknie a wyszło jak zwykle. W 2015 roku Centralne Laboratorium Badawcze zostało zakupione przez grupę QFG. Sprzedający, czyli „Mesko” wycenił nieruchomość na ponad milion sześćset tysięcy złotych – 1 690 000 zł. Już rok później QFG zakupiła dawną dyrekcję „Pronitu”. Tę nieruchomość oszacowano na trochę ponad dwa miliony złotych. Nabywcą była również grupa QFG. Ostatecznie za jaką kwotę nieruchomości zostały sprzedane nie wiadomo. Stanowi to tajemnicę handlową. 

W myśl założeń nowego nabywcy laboratorium i dyrekcja miały zostać połączone w jeden obiekt. Planowano, że po przebudowie powstanie tam centrum konferencyjno-szkoleniowe z hotelem i basenem. Wszystko miało służyć grupie kapitałowej QFG a także mieszkańcom. Zakładano również, że wybudowany zostanie nowy budynek biurowy w miejscu dawnej portierni przy bramie głównej „Pronitu”, osiedle domków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Teraz wiadomo, że plany te w pierwotnej formie nie zostaną zrealizowane. Dyrekcja E1 oraz laboratorium E2 zostały ponownie wystawione na sprzedaż. Oferty można znaleźć w popularnych portalach zajmujących się handlem nieruchomościami.

– Na sprzedaż nieruchomość o przeznaczeniu komercyjnym na hotel, spa, centrum szkoleniowo-konferencyjne, dom spokojnej starości w Pionkach – czytamy w ogłoszeniu. Całkowita powierzchnia nieruchomości zajmuje blisko pięć hektarów. 

– Na działkach znajdują się dwa budynki, otoczone terenami leśnymi, każdy z nich dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Powierzchnia użytkowa budynków to 1817 m2 i 2557 m2. Obszar inwestycji znajduje się na terenie uzbrojonym w sieć wodociągową, kanalizacji sanitarnej i energetyczną – czytamy dalej w ogłoszeniu. 

Zaznaczono również, że w ramach oferty znajduje się „gotowy projekt koncepcji architektonicznej zagospodarowania terenu, na którym znajduje się inwestycja z prawomocnym pozwoleniem na budowę”.

Całość wyceniona została na osiem i pół miliona złotych – 8 500 000 zł. 

W 2017 roku holding QFG poinformował, że w naszym mieście na terenie byłego „Pronitu” planowanych jest szereg inwestycji. Do 2022 roku firmy związane z holdingiem miały zainwestować około 400 milionów złotych. Miało się to wiązać również ze stworzeniem około tysiąca nowych miejsc pracy. Dziś wiadomo, że wiele z tych koncepcji jest już nieaktualnych. Z zamierzeń inwestycyjnych udało się jedynie wybudować między innymi mieszalnię pasz „Tasomix”.

(PN)

Foto: Materiały prasowe QFG