Medialne kłamstwa burmistrza Kowalczyka

Czy stacja paliw w środku miasta stwarza większe zagrożenie od zakładu produkującego chemię budowlaną w naszym mieście?

Do takiego wniosku doszedł burmistrz Robert Kowalczyk w piśmie samorządowym, artykule pt. ,, Nabici w petycję”, w którym próbował udowodnić swoje racje komentując cyt.,,…opowiadano mieszkańcom i działkowcom, że Soudal będzie większym zagrożeniem niż jest obecnie, choć prawda jest taka, że żadnym zagrożeniem nie jest, a wypadek z pożarem, jaki miał miejsce kilka lat temu był tylko incydentem. Stacja paliw w środku miasta stwarza o wiele większe zagrożenie, a jednak we wszystkich miastach takie stacje instalowane są w pobliżu osiedli mieszkaniowych.”

W związku z tą opinią burmistrza, informujemy wszystkich mieszkańców oraz samego Pana Kowalczyka, że na terenie województwa mazowieckiego jest około dwudziestu zakładów o dużym ryzyku występowania poważnej awarii przemysłowej, w tym aż dwa zakłady w Pionkach. Żaden z tych zakładów nie jest stacją paliw jak sugerował burmistrz. Nie można również porównywać stacji paliw z minimalnym wymiarem stref zagrożenia dla urządzeń technologicznych przeznaczonych do magazynowania i dystrybucji ropy naftowej i produktów naftowych do dużych zakładów produkujących niebezpieczne materiały.
Jednym z zakładów o dużym ryzyku występowania poważnej awarii przemysłowej w Pionkach  jest  SOUDAL Manufacturing sp. z o.o. z siedzibą w Belgii, który w Pionkach produkuje piany poliuretanowe w areozolu, masy uszczelniające, kleje oraz wyroby chemii dachowej. Do grupy SOUDAL od niedawna należą również Zakłady Chemiczne Bochem- producent klejów budowlanych, obuwniczych i meblarskich.

 W celu umożliwienia funkcjonowania instalacji na terenie zakładu realizowany jest również rozładunek i magazynowanie skroplonych gazów węglowodorowych, rozładunek i magazynowanie substancji chemicznych w zbiornikach bezciśnieniowych, magazynowanie środków do produkcji i gotowych wyrobów w magazynach wysokiego składowania. Rodzaje potencjalnych zagrożeń to pożar, stworzenie atmosfery wybuchowej – magazyn wyrobów gotowych, rozładunek gazów, zagrożenie dla środowiska wodnego – wyciek chloro parafiny. Z informacji PSP od 2011 roku do kwietnia 2019 roku na terenie zakładu Soudal odnotowano 11 interwencji Straży Pożarnej, w tym trzy małe pożary, gdzie przy jednym z nich została naruszona struktura ściany budynku.

Z uwagi na rodzaje materiałów ich ilości znajdujące się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydują o zaliczeniu zakładu SOUDAL Manufacturing do zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. 

Jaki cel ma więc burmistrz Kowalczyk przedstawiając nieprawdziwe informacje w tak ważnej sprawie? Niewątpliwie planowana od kilku lat duża rozbudowa zakładu Soudal Manufacturing znacznie zwiększy ryzyko potencjalnych zagrożeń w mieście. 

W związku z ww. okolicznościami  w dniu dzisiejszym do godz 16.00 przeprowadzane są ćwiczenia manewrowe na terenie zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej Soudal Manufacturing Sp. z o.o. przy ul.Wspólnej w Pionkach. W ćwiczeniach udział biorą zastępy straży pożarnej z terenu woj. mazowieckiego pododdziały Centralnego Odwodu Operacyjnego:

– część kompani gaśniczej „WISŁA”,

– Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „RADOM 7”,

– Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego „RADOM 5”,

– Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „RADOM 6”.

Celem ćwiczeń jest m.in. rozpoznanie operacyjne obiektu przemysłowego zaliczonego do grupy dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej; sprawdzenie funkcjonowania w zakładzie Wewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego oraz jego przydatności podczas rzeczywistych działań ratowniczo-gaśniczych; sprawdzenie możliwości prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych oraz specjalistycznych działań w zakresie ratownictwa chemicznego na terenie zakładu; sprawdzenie współdziałania służb technicznych zakładu z podmiotami ratowniczymi przy prowadzeniu działań ratowniczo-gaśniczych; doskonalenie dowodzenia na szczeblu taktycznym podczas dużych akcji ratowniczo-gaśniczych; sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników oraz gotowości operacyjno-technicznej sił i środków wchodzących w skład Mazowieckiej Brygady Odwodowej funkcjonujących w ramach KSRG (Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego); sprawdzenie i doskonalenie działania systemu łączności.

(PN)