Petycja w sprawie niechcianego masztu telefonii komórkowej

Mieszkańcy okolic ulicy Kościuszki, Piłsudskiego oraz Kamyka w gminie Pionki protestują przeciwko powstaniu masztu telefonii komórkowej w sąsiedztwie swoich domów.

Jak w wielu innych tego typu przypadkach obawy mieszkańców budzi przede wszystkim fakt, że anteny umieszczone na maszcie mogą emitować pola magnetyczne, które będą szkodliwe dla ich zdrowia. Konstrukcja masztu realizowanego na działce o numerze ewidencyjnym 207/6 obręb 0028 Zalesie w miejscowości Kamyk ma mieć wysokość ponad 54 metry.

Mieszkańcy na wieść o planach inwestora napisali petycję, którą niebawem złożą do Urzędu Gminy Pionki.

,, My, niżej podpisani mieszkańcy Działek Suskowolskich, Kamyka i części miasta Pionki, sprzeciwiamy się budowie telekomunikacyjnego obiektu budowlanego BT14085 Pionki Południe BIS wraz z niezbędną infrastrukturą, realizowanego na działce o numerze ewidencyjnym 207/6, obręb 0028 Zalesie, w miejscowości Kamyk gmina Pionki województwo mazowieckie (sieć Polkomtel Infrastruktura Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie)

Uzasadnienie

Planowana budowa ponad 54 metrowej wieży stalowej wraz z nadajnikami telefonii komórkowej na ww. terenie budzi obawy przede wszystkim o nasze zdrowie. Obawy te są uzasadnione z uwagi na to, że w polskim systemie prawnym nie ma jednoznacznej procedury prawnej pozwalającej właściwym organom rzetelnie ocenić oddziaływanie nowobudowanej lub modernizowanej  SBTK (stacji bazowej telefonii komórkowej) na otoczenie. Wciąż brak jest regulacji prawnych przewidujących analizę poziomów PEM (oddziaływania pól elektromagnetycznych) już na etapie poprzedzającym powstanie SBTK. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny wskazuje, iż w innych państwach inwestorzy zazwyczaj wykazują dotrzymanie dopuszczalnego poziomu PEM na etapie przedinwestycyjnym, poprzez określenie (w drodze obliczeń) przewidywanych rozkładów PEM w otoczeniu SBTK. Weryfikację przeprowadzają organy: administracji lokalnej, gospodarki zasobami częstotliwości, ochrony środowiska lub ochrony zdrowia. Obowiązujące przepisy Prawa budowlanego, a także system kwalifikowania pojedynczych SBTK do ocen oddziaływania na środowisko (bez uwzględnienia innych SBTK funkcjonujących w bezpośrednim sąsiedztwie), nie gwarantują nam mieszkańcom, że w otoczeniu SBTK zostanie dotrzymany dopuszczalny poziom PEM .W opinii GIOŚ, ze względu na stale rosnącą ilość źródeł PEM, zmieniające się technologie, moce nadawcze oraz zagęszczenie źródeł PEM mogą pojawić się miejsca, gdzie wartości dopuszczalne PEM zostaną przekroczone. Tym bardziej, że od 2020 r. głośno mówi się o planowaniu budowy kolejnych dwóch  nadajników na  działce nr 137/56 oraz nr 139/2 w okolicy planowanej inwestycji.         

Warto nadmienić, że w obszarze procedur prawnych regulujących proces powstawania i modernizacji SBTK potwierdzają opinie starostów i prezydentów miast na prawach powiatu uzyskane w trakcie kontroli NIK, którego informacja i wnioski o wynikach z kontroli jest ogólnie dostępna na stronach internetowych.

Budowa wieży wraz z nadajnikami zakłóci również obecny ład przestrzenny i stanie się zabudową o charakterze uciążliwym znacznie wyróżniającym się na tle zabudowy domów jednorodzinnych, znajdujących się w bliskim sąsiedztwie. Ponadto lokalizacja masztu i emisja PEM będą odstraszały potencjalnych inwestorów oraz będą powodem spadku wartości naszych nieruchomości. 

Z uwagi na ww. okoliczności, panującą od 2020 roku pandemię koronawirusa sars cov 2 i brak możliwości przeprowadzenia konsultacji społecznych, żądamy wydania negatywnej opinii w sprawie budowy telekomunikacyjnego obiektu budowlanego (stacja bazowa telefonii komórkowej wraz z infrastrukturą).

O ważności problemu świadczy ilość podpisów zebranych pod petycją, również osób, które mieszkają w zasięgu największego rażenia promieniowaniem, a co najważniejsze są stronami w przedmiotowej sprawie„.

Pod petycją podpisali się mieszkańcy.

Obwieszczenie dostępne na stronie Urzędu Gminy Pionki pod adresem: https://bip.gmina-pionki.pl/strona-3429-obwieszczenie_z_dnia_12_03_2021r.html

(PN)