POWIAT RADOMSKI SKŁADA TRZY WNIOSKI NA INWESTYCJE DO MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Władze Powiatu Radomskiego złożyły wnioski inwestycyjne do marszałkowskiego programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Jeden z nich dotyczy zakupu ambulansu dla szpitala w Pionkach. Łączna maksymalna wartość dofinansowania trzech wniosków, które można uzyskać z budżetu województwa mazowieckiego to blisko 6 milionów złotych.

Starosta radomski Waldemar Trelka, przypomniał, że w marcu w ramach tego właśnie instrumentu władze województwa przeznaczyły ponad 150 milionów złotych na podobne projekty samorządów powiatowych i lokalnych.

– Z ogólnej liczby 82 projektów z całego województwa mazowieckiego, wsparcie pana marszałka otrzymało 16 wniosków z regionu radomskiego. Jako samorząd powiatowy chcemy również znaleźć się w gronie beneficjentów, właśnie ze względu na zrównoważony rozwój województwa – mówi starosta. 

Wsparcie dla powiatowych szpitali

Dwa wnioski o dofinansowanie przez marszałka województwa mazowieckiego dotyczą wsparcia dla służby zdrowia. Pierwszy z nich zakłada przebudowę Oddziału Pediatrii wraz z dobudową szybu windowego oraz wyposażenie Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w sprzęt medyczny w szpitalu powiatowym w Iłży. Można uzyskać tam maksymalnie 1 milion 557 tysięcy złotych dofinansowania i o taką kwotę zwróciły się władze powiatu.

Drugi projekt medyczny dotyczy wsparcia zakupu ambulansu wraz z wyposażeniem medycznym dla szpitala powiatowego w Pionkach, gdzie można uzyskać maksymalnie 307 tysięcy złotych dofinansowania.

– Nasze wnioski to realne wsparcie dla służby zdrowia w czasie pandemii oraz wzmacnianie potencjału medycznego szpitali nie tylko w Warszawie i okolicach. Dodam, że pani dyrektor szpitala w Pionkach zwracała się już do pana marszałka z prośbą o wsparcie w zakupie takiego ambulansu, ale otrzymała odpowiedź odmowną – podkreśla starosta.

Ważna droga Radom – Wierzbica

Trzeci z wniosków do marszałka dotyczy dofinansowania do przebudowy drogi powiatowej Radom – Polany – Wierzbica. Szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 7,7 miliona złotych, a z instrumentu można uzyskać maksymalne dofinansowanie do kwoty 4 milionów złotych.

Zdaniem starosty, to bardzo istotna informacja dla mieszkańców Radomia oraz trzech okolicznych gmin, czyli Skaryszew, Kowala i Wierzbica. Droga o długości około 14 kilometrów, została w połowie przebudowana ze środków Powiatu Radomskiego, od Sołtykowa do Gębarzewa, powstała tam m.in. ścieżka rowerowa wraz z wiatą i zestawem narzędzi dla rowerzystów oraz infrastruktura dla pieszych, jak chodniki czy przystanki autobusowe.

– Ze spokojem czekam na wyniki naboru, ponieważ wierzę, że nabór do programów marszałkowskich jest transparentny, są w nich jasne, przejrzyste kryteria, a wygrywają wnioski, które są ważne dla mieszkańców i wspierają równomierny rozwój województwa – mówi Waldemar Trelka. – Liczę, że w ciągu kilku miesięcy będzie wiadomo czy nasze wnioski uzyskają wsparcie marszałka mazowieckiego.

Wnioski były składane

Starosta, odpowiadając na pytania dziennikarzy, przypomniał również, że wbrew temu, co twierdzą przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, Powiat Radomski w 2020 roku składał wnioski do mazowieckich instrumentów wsparcia.

– W Mazowieckim Instrumencie Wspierania Infrastruktury Sportowej Mazowsze zaproponowano nam 70 tysięcy złotych oraz niekorzystne warunki poprzez klauzulę, że nie możemy już pozyskać środków z innych źródeł. Tymczasem z programu rządowego Sportowa Polska bez żadnych warunków otrzymaliśmy 600 tysięcy złotych. Podobnie było z wnioskiem do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, z którego niektóre samorządy otrzymują do 50 procent dofinansowania inwestycji, ale dla nas była propozycja kilkuprocentowego wsparcia, która nie mogła być przyjęta – tłumaczył Waldemar Trelka.

Nabór bez naboru?

– Oczywiście, aby wygrać los na loterii, trzeba kupić los, ale akurat w tym przypadku mazowiecki punkt sprzedaży był zamknięty. Wśród wielu oficjalnych komunikatów i informacji Urzędu Marszałkowskiego nie było ani jednego o rozpoczęciu naboru wniosków do instrumentu wsparcia zadań ważnych, co można łatwo sprawdzić i do czego zachęcam zwłaszcza dziennikarzy radomskich mediów – mówił starosta radomski. – W kwietniu 2019 roku ogłoszono, że taki instrument powstanie, potem zapadła cisza aż do października 2020 roku, gdy pojawił się komunikat o zawieszeniu naboru w związku z epidemią koronawirusa. Potem znów długo była cisza i nagle w marcu tego roku została ogłoszona lista dofinansowanych projektów. Nasuwa się pytanie skąd włodarze zwycięskich samorządów wiedzieli, że mogą składać wnioski? Może nabór był prowadzony telefonicznie i nie do wszystkich udało się dodzwonić? – pytał Waldemar Trelka, dodając, że właśnie dlatego samorząd Powiatu Radomskiego już teraz złożył odpowiednie wnioski o dofinansowanie.

Źródło: Powiat Radomski