TO NIE TAKA CHWAŁA TYLKO WSTYD

Zbliża się setna rocznica Victorii 1920 roku. Uroczystości zaplanowano między innymi w Zwoleniu, Kozienicach, czy Jedlni Letnisko.

Ciekawie zapowiadają się uroczystości związane z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej w Jedlni Letnisko. W niedzielę, szesnastego sierpnia odbędzie się „Festiwal Patriotyczny1920”. Jak można się dowiedzieć z plakatu informacyjnego oprócz uroczystej Mszy Świętej będzie można zobaczyć i podziwiać Orkiestrę Grandioso z Radomia. Trochę później zaprezentuje się niezwykle klimatyczna Grupa Teatralna „Warszawiaki”. Doskonałym uzupełnieniem tego świątecznego i patriotycznego wydarzenia będzie pokaz pojazdów historycznych i wyposażenia wojskowego oręża polskiego z lat 1914 – 1945. 

Również w Kozienicach zaplanowano uroczyste celebrowanie Victorii 1929 roku. Piętnastego sierpnia w godzinach porannych odbędzie się poświęcenie krzyża „Polska Golgota” upamiętniającego stulecie „Cudu nad Wisłą.” Oprócz tego na placu 15-go Stycznia posadzony zostanie dąb szypułkowy, jako symbolu upamiętniającego kozienickie uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. 

Także w pobliskim Zwoleniu miejscowe władze zaplanowały uroczystości związane z jubileuszem zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Jak czytamy na stronie internetowej UM Zwoleń „Punktem kulminacyjnym zwoleńskich obchodów będzie otwarcie w Muzeum Regionalnym wystawy „A czy Ty stanąłbyś w obronie Ojczyzny?”. Wernisaż wystawy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej poświęcony jest zwoleniakom, którzy walczyli w szeregach polskiej armii w czasie wojny z bolszewikami z lat 1919-1921.”

A jakie uroczystości zaplanowały władze naszego miasta, aby godnie i patriotycznie uczcić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej? Będzie mniej niż skromnie. Co prawda piętnastego sierpnia na Ogródku Jordanowskim będzie można usłyszeć seniorów podczas XIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej Klubów Seniora Ziemi Radomskiej, ale to wydarzenie odbywa się cyklicznie. Trudno tu, więc mówić o indywidualnym charakterze przedsięwzięcia, które w zamyśle ma odnosić się do „Cudu nad Wisłą”.  Dla przypomnienia i edukacji pionkowskich władz informujemy, że „Od trzynastego do piętnastego sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18.  bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.” 

Można jeszcze wspomnieć, że od pewnego czasu na oficjalnej stronie internetowej UM Pionki za pośrednictwem kamerki można spoglądać na pomnik… Podpis pod transmisją live – „Widok na Pomnik w Pionkach Chwała Poległym”. W Pionkach był pomnik „Chwała Poległym”, ale znajdował się przy ulicy Zwoleńskiej i upamiętniał partyzantów w tym Adasia Guzala rozstrzelanych w czasie II Wojny Światowej. Po remoncie i modernizacji pomnik nosi nazwę „Gloria Victis”. Natomiast pomnik, który możemy między innymi oglądać za pośrednictwem kamerki na stronie miasta wystawiony został w rocznicę 1000 – lecia państwa polskiego ku czci poległych w latach 1939 – 1945. Jednym słowem to nie taka „chwała”. Po prostu wstyd.

(PN)